Magiczne Nadodrze

Plac świętego Macieja, przy którym znajduje się nasz hostel MoHoM jest częścią dzielnicy Nadodrze. Samo osiedle jest dość młode – zostało wydzielone z osiedla Ołbin dopiero w 1991 roku.
Dawne Przedmieścia Odrzańskie zostały włączone w administrację miejską w 1808 roku po zburzeniu fortyfikacji miasta. W granicach osiedla znajduję się wyspa – Kępa Mieszczańska – której zabudowa została mocno zniszczona podczas oblężenia Festung Breslau. Idąc od naszego hostelu do Rynku mija się pomnik Powodzianki, który upamiętnia ofiarność mieszkańców ratujących zbiory biblioteki uniwersyteckiej przed powodzią tysiąclecia w 1997.

nadodrze wrocław

Nadodrze jednak zostało oszczędzone podczas akcji bombardowania miasta. Odwiedzając nas jest więc okazja przyjrzeć się i podziwiać niesamowite poniemieckie kamienice – co prawda nieco odrapane i szare – jednak nie przykryte toną nowej bijącej po oczach elewacji. To właśnie klimat tego osiedla – wydaje się wręcz, że czas zatrzymał się tu na przełomie XIX i XX wieku. Tylko fakt, że nie widzimy wszystkiego w odcieniach brązu lub szarości uświadamia nam, że nie patrzymy na zdjęcia z 20 – lecia międzywojennego. Na Nadodrzu historia łączy się z nowoczesnością. Osiedle ciągle się rozwija, co rusz pojawiają się nowej miejsca gdzie można coś zjeść, napić się lub obejrzeć ciekawą wystawę. Zaraz obok dizajnerskich wnętrz są tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, w których szewcy czy kaletnicy nadal są w stanie zdziałać cuda swoimi dłońmi i niesamowitą wiedzą.

Mimo, że na pierwszy rzut oka Nadodrze nie zachwyca należy dać mu drugą szansę i przyjrzeć mu się lepiej. W bramach kamienic można natrafić na niesamowitą restaurację, która zachwyci nasze podniebienia, sklep z pościelą, galerię ceramiki, w której kupimy niesamowity zestaw filiżanek dla mamy – nie do porównania z typowymi pamiątkami, lub po prostu natrafimy na odrestaurowaną bramę, która sprawi, że niejeden nowoczesny i piękny w swojej surowości budynek, schowa się ze wstydu.

Także nie bójcie się Nadodrza! Pod tą warstwą szarości kryje się niesamowite, tętniące życiem osiedle, które jest niesamowicie ciekawą alternatywą dla Rynku. Strona Artystyczne Nadodrze prowadzi spis miejsc wartych zobaczenia.